Kağıt gibi ince pil

kadepil.jpg
Yeni geliştirilen piller o kadar ince ki, yazıcıda bile yazdırılabiliyor.

Yeni geliştirilen bu piller yıl sonunda ticari kullanıma uygun hale gelecek. Profesör Reinhard’ın başkanlık ettiği araştırma takımı Fraunhofer Elektronik Nano Sistemler Araştırma Enstitiüsü’nde çalışıyor. Labaratuarda bu pilleri üretmeyi başaran takımın şimdiki hedefi, bu pili maliyeti çok düşük olacak şekilde seri imalata hazırlamak. Her bir pilin maliyetinin 1 ila 9 euro sent arasında olmasını istiyorlar.

Bu inanılmaz incelikteli piller 1 gramdan daha hafif ve 1 milimetreden daha ince. Civa gibi doğaya zararlı materyaller içermiyor. Tişört baskısında kullanılan ipek baskı tekniğine benzer bir metodla üretiliyorlar. Pilin her katmanı saçtan daha ince.

Yapısına daha detaylı bakacak olursak temel olarak çinko anot ve manganez katottan oluşuyor. 1.5 Voltluk bu piller, çok küçük oldukları için birkaç tanesi birleştirilip 6 V da elde edilebilir. Pille ilgili tek sorun bu çinko ve manganezin zamanla dağılması oluyor. Bu yüzden de ömrü kısıtlı olan bu piller, klasik pillerdeki gibi kullan at türü işlere uygun. Şimdilik kullanım alanları detaylı açıklanmasa da tebrik ve banka kartları örnek olarak gösteriliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: