PROTEİN PORTRESİ

PROTEİN PORTRESİ

Bu yıl araştırmacılar, transistörlerin bilgisayarlar için taşıdığı önem gibi, sinir ve kaslar açısından da son derece önemli bir protein olan voltaj-anahtarlı potasyum kanalının moleküler yapısını olabildiğince yakından incelediler.

Hücre zarında yer alan bu minik kapı bekçileri voltaj değişimine bağlı olarak açılıp kapanmak suretiyle potasyum akışını denetlerler.Elde edilen yeni atom-odaklı portre bu önemli proteinlerin işlevini kavramaya çalışan biyofizik uzmanları için son derece yararlı olacak.Elde edilen bulgular son günlerde kızışan iyon kanallarıyla ilgili tartışmaların da sonuca bağlanması açısından önemli bir adım sayılabilir.

Ne var ki, çok sayıda araştırmacı KvAP adı verilen kanalın görüntüleme hazırlıkları sırasında bozulduğundan kuşku duyuyordu. Mac Kinnon’u eleştirenler de önerilen düzeneğin on yıllardır yapılan deneylere ters düştüğünden yakınıyorlardı.

Bu yılın ağustosunda Mac Kinnon ve arkadaşları sıçana özgü Kv 1,2 adlı kanalın yapısıyla ilgili bir rapor yayımladılar. Bu yeni portre kanalın voltaj değişimini denetleyen bölümüyle açılıp kapanan düzeneği arasındaki uyumu benzersiz bir biçimde gözler önüne seriyor.

Ancak, portre görünürde en çekişmeli konu olan voltaj alıcısının nasıl çalıştığı sorusuna herhangi bir açıklama getirmiyor. Bunun için zaman ve daha fazla veri gerekiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: