JEOKİMYASAL KARGAŞA

JEOKİMYASAL KARGAŞA

Dünya’nın oluşum ve evrimiyle ilgili inançlar tepetaklak oldu. Jeokimya uzmanları artık Dünya’nın 4,5 milyar yıl önce bir toz ve buz karışımından oluştuğuna ve o günden bu yana pek bir değişimin olmadığına inanmıyor.

Araştırmacılar haziranda yeryüzündeki kayalarla dünya dışındaki kayalar arasında izotop farklılıkları olduğu yönünde bir bildiri sununca jeokimya uzmanlarının Dünya’nın oluşum ve evrimiyle ilgili inançları da tepetaklak oldu.

Bu kesim artık Dünya’nın 4,5 milyar yıl önce bir toz ve buz karışımından oluştuğuna ve o günden bu yana pek bir değişimin olmadığına inanmıyor; daha ilginç bir şeylerin meydana gelmesi gerektiğini düşünüyor

Kozmokimyasal devrimin kilit taşı yeni bir teknolojiydi.1980’lerin başlarında araştırmacılar güneş sisteminin temel malzemesi olduğuna inanılan kondrit meteoritlerin yanı sıra Dünya’nın iç kesimlerinden türeyen kayalardaki neodimyum izotopları oranını ölçtüler.

Her ikisinde de oranın çözümsel yanılgı payı içinde aynı olması, kondrit meteoritlerle Dünya’nın ulaşılabilir bölümlerinin günümüzde de güneş sisteminin ilk malzemesini andırdığının bir göstergesiydi.

Bu parça günümüzde de erimiş çekirdekle kayalık manto arasında yer alıp, çekirdeğin manyetik alanını oluşturan ısı yardımıyla yüzeye sıcak kaya parçaları gönderiyor olabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: