İKLİMDEKİ DEĞİŞİM

İKLİMDEKİ DEĞİŞİM

Küresel ısınmada insanların parmağı olduğu yönündeki kanıtların bu yıl iyiden iyiye çoğalması bu konuda birtakım yeni atılımlara neden oldu.Kimi ABD’li politikacılar sera gazları salınımının her geçen gün daha da artması karşısında sanki de er geç bir şey yapacaklarmış gibi konuşmaya ve ender olarak da bu yolda tavır sergilemeye başladılar.

Elde edilen yeni bilimsel bulgular son on yılki bulgulardan pek de farklı olmamakla birlikte, biraz daha zorlayıcı ve kötücüldü. Ocak ayında iklim modeli uzmanları, modellerin de öngördüğü gibi, okyanusların son yıllarda iyice ısındığı görüşüne daha da güvenle sarıldı.

Tropikal kasırgalarla ilgili iki araştırma da son yıllarda sera gazlarının artmasıyla birlikte tropikal sularda bir ısınmanın meydana geldiğini ve buna bağlı olarak dünyanın her yanında çok daha sık görülen fırtınaların şiddet açısından da en üst düzeylere ulaştığını ortaya koydu.

Bilim insanları kutuplara yakın Kuzey Buz Denizi’ni örten buzullarda yine rekor düzeyde bir azalma meydana geldiğini bildirdiler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: