GAİLEİ Galileo (1564-1642)

GAİLEİ Galileo (1564-1642)

İtalyan fizikçi ve astronom.Deneysel yöntemin kurucularından biridir.Dinamik biliminin de kurucusudur.Daha on dokuz yaşında iken Galilei Piza’daki kilisenin kubbesinden sarkan avizenin hareketlerini kendi nabız atışlarıyla karşılaştırarak sarkacın zaman ölçütü olarak kullanılabileceğini anladı.Piza Kulesi’nin tepesinden bilyaları aşağıya atarak bütün cisimlerin aynı hızla düştüğünü gösterdi ve 1602 yılında,kulenin eğriliğinden de yararlanarak düşmenin bağlı olduğu kanunları belirledi.Yer çekimine ilişkin birçok deneme yaptı.Copernic’in güneş sistemi hakkındaki görüşünü(güneşin dünya etrafında değil,dünyanın güneş etrafında dönmesi) benimsedi,bunu kanıtlayıcı deneyler yaptı.1638’de mermilerin boşlukta çizdiği parabolik eğri hareketini gösterdi. Ses biliminde durağan dalgaları buldu ve müzikteki aralıkları tanımladı.İlk mikroskoplardan birini de o yaptı,1609’da Venedik’te kendi adını taşıyan gök dürbününü icat etti.Bu  dürbünle Ay’ın salınımlarını,Jüpiter’in uydularını,Satürn’ün halkalarını,güneşin dönüşünü ve lekelerini,Venüs’ün evrelerini ortaya çıkardı.Elde ettiği bu sonuçlar ve dünyanın güneş çevresinde döndüğünü öne sürmesi kilise adamlarını öfkelendirdi.Artık bu çeşit bilgileri öne sürmesi ve yayması yasaklandı.Ama,o ülkesi olan Floransa’ya döndü ve 1632’de sistemin kesinliğini belirten bütün kanıtları yayımladı.Bunun üzerine Engizisyon mahkemesine verildi(1633)Mahkeme önünde diz çöktürülerek yazdıklarının ve söylediklerinin yalan olduğunu kabul etmeye zorlandı.70 yaşını geçtiği için öldürülmedi,ama evinde hapis kalmasına karar verildi.Söylentiye göre mahkemede yargıçların isteğini yerine getiren bilgin,işi bitip de çıkarken,”EPPUR,SİMUOVE” (Ama gene de dönüyor) diye söylenmiştir.

Güneşli bir havada toprağa dikeceğiniz bir çubuğun gölgelerini çizerek birleştirdiğinizde Dünya’nın elips çizerek güneşin çevresinde döndüğünü anlayabilirsini

Modern bilimin oluşumunda ilk atılımlar astronomide kendini gösterdi; ama daha kapsamlı devrim 17. yüzyılda gerçekleşti. Temeli Galileo’nun dinamik konusundaki çalışmalarıyla atılan bu devrim, Newton mekaniğiyle yetkinliğe ulaştı. Fiziğin ” babası ” diye anılan Galileo, aynı zamanda, güneş – merkezli sistem için sürdürdüğü mücadele ile düşünce özgürlüğüne öncülük etmiştir. Onun düşüncemize büyük bir katkısı da, deney sonuçları ile matematiği birleştirmesi, böylece bilimsel yöntemi bugünkü anlamda işlemiş olmasıdır. Şu sözleri ilginçtir:

Felsefe ( bilim demek istiyor ) gözlerimiz önünde açık duran ” evren ” dediğimiz o görkemli kitapta yazılıdır. Ancak yazıldığı dili ve alfabesini öğrenmedikçe bu kitabı okuyamayız. Kitabın yazıldığı dil, matematiğin dilidir; harfleri üçgen, daire ve diğer geometrik şekillerdir. Bu dil ve harfler olmaksızın, kitabın bir tek sözcüğünü anlamaya olanak yoktur.

Rönesans’ın büyük sanatçısı Michelangelo’nun öldüğü yıl dünyaya gelen, Newton’un doğduğu yıl dünyadan ayrılan Galileo, Francis Bacon, Descartes, Kepler ve Shakespeare gibi ünlülerde çağdaştı. Temelde ortaçağ bağnazlığına bir ” isyan ” diye niteleyebileceğimiz Rönesans’ın son döneminde yaşayan Galileo, yeni arayış ve atılımlarıyla kendisini önceleyen Leonardo da Vinci ve Copernicus türünde evrensel bir yetenek, yeniçağın unutulmaz bir mimarıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: