BEYİNDEKİ YANLIŞ BAĞLANTI

BEYİNDEKİ YANLIŞ BAĞLANTI

Şizofreni, Tourette sendromu ve disleksinin de olduğu farklı beyin bozukluklarının ardındaki düzeneklerle ilgili ipuçları elde edildi.Varılan ortak sonuç ise, sorumlu genlerin birçoğunun görünürde beynin gelişiminde belli bir rol oynadığı yönünde.

Son yıllarda beyindeki bozukluklarla ilintili çok sayıda genin kimliği saptansa da, genetikle anormal davranış arasındaki bağlantının kurulması çocuk oyuncağından farksız olmuştur.

Ancak bu yıl aralarında şizofreni, Tourette sendromu ve disleksinin de olduğu farklı beyin bozukluklarının ardındaki düzeneklerle ilgili ipuçları elde edildi.Tüm bunlardan varılan ortak sonuç ise, sorumlu genlerin birçoğunun görünürde beynin gelişiminde belli bir rol oynadığı yönünde.

Kasım ayında yayımlanan iki araştırma DISC 1 adlı genin farklı değişkenlerinin şizofreni riskini arttırdığı yönündeki görüşü daha da pekiştirdi.Bir araştırma farelerde DISC 1 geninin etkinliği kısıtlandığında beynin gelişiminde de farklılıklar meydana geldiğini ortaya koydu.

Bir başka araştırma da DISC 1 geninin beynin gelişimi ve sinir iletkenlerinin düzenlenmesi açısından önemli moleküler sinyallerin oluşmasıyla bağlantılı olduğunu gözler önüne serdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: